Örökségünk, Alpokalja-Fertő táj

Témahét program a térség általános iskoláiban

Dióhéjban a Témahét Projektől

Tananyagfejlesztés és tanártovábbképzések

2012-es évben kezdtük el az Örökségünk tananyag fejlesztését. 5 mikrotérségi műhely alakult, 68-an segítették ennek a különleges Témahét munkafüzetnek az elkészülését. Az anyag lektorálását a Soproni Múzeum történészére, Kelemen Istvánra bíztuk. 

Témahetek az általános iskolákban

A 2013-as tanévben tartottuk meg az első témahetet 10 térségi általános iskolában. Azóta töretlenül, minden tanév őszén (szeptember utolsó hete, vagy október első hetet) ugyanazon a héten rendhagyó tanítási hét alkalmával a 7. osztályosok tanulhatnak kicsit t másképpen saját szülőföldjükről. 

Témahét Közös Záró Napjai

A témahét záró, 5. napja közös. A programban részt vevő iskolák tanulói és tanárai személyesen is találkozhatnak. Az 5. nap a közös tanulás és játék napja. Minden évben más metodikával, játszva ismerkedünk térségünkkel. Tartottunk már kerékpáros túrát, Örökség Olimpiát, a 2017-es évben egy térségi kirándulást szerveztünk. 


Az "Örökségünk" program elindításának gondolata a Fertő táj UNESCO Világörökségi területté nyilvánításával függ össze. 1994-ben alakult meg térségünkben a Nemzeti Park, majd 2001-ben kaptuk meg kultúrtáj kategóriában a nemzetközi kinevezést. A természeti és kulturális értékek megismerése, valamint az értékalapú szelíd gazdaságfejlesztési modellek fejlesztéseink központi témájává váltak. A tájegységben élők szinte egyáltalán nem voltak tisztában hihetetlen értékeikkel, és az ezekre építkező fejlesztési modellek is távol álltak a helyi társadalom, közigazgatás és gazdaság szereplőitől egyaránt.



Örökségünk Témahét Tananyag

a kezdetek... 

Koncepciónk 2008-ban az volt, hogy egy speciális tananyagot fejlesszünk ki, melyet rendhagyó pedagógiai módszerekkel minden térségi általános iskolában egy korcsoport számára adjunk át, mint a mesében a hamuba sült pogácsát. Célunk az identitás erősítése egy szélesebb körű tudás és a személyes találkozások, személyes tapasztalások által. A témahét képzési modul tartalmazza az Alpokalja-Fertő táj Leader térség településeinek megismerését (a tananyagot 68-an írtuk, 5 mikrotérségi koordinátor, egy vezető szerkesztő, egy szakmai szerkesztő (Wellner Andrea) és egy a Soproni Múzeum által delegált történész lektori munkájával). A program 10 térségi általános iskola bevonásával, a 7. osztályosok megszólításával fut a 2011/12-es tanév óta.

A program mára más tájegységekbe is átültethető pedagógiai modellprogrammá nőtte ki magát, illetve a 2008-as eredeti koncepció felülvizsgálat alá és továbbfejlesztésre szorul. Ezen igényekre építkezik kezdeményezésünk. 

A tananyag az alábbi oldalon elérhető, letölthető: 

https://www.alpokalja-fertotaj.hu/orokseg_halozat/temahet_halozat.html 

"már nem térkép nekünk e táj..."

© 2017 Alpokalja-Fertő táj Vidékfejlesztési Egyesület, 9444 Fertőszentmiklós
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el